Británia: Reforma Snemovne lordov sa odkladá, koalícia sa nedohodla

06.08.2012 Celý región

Londýn 6. augusta (TASR) - Britská vládnuca koalícia sa dnes dostala do doteraz najhoršej krízy - konzervatívci premiéra Davida Camerona a ich menší koaličný partner, Liberálni demokrati vicepremiéra Nicka Clegga, si vzájomne zablokovali plány na volebnú reformu.

Clegg vyhlásil, že koalícia, ktorá vznikla po voľbách pred dvoma rokmi, vstúpila na nové územie po tom, ako rebeli medzi konzervatívcami spoločne s opozičnými labouristami nepodporili jeho plány na modernizáciu hornej komory parlamentu, Snemovne lordov. Jej reforma bola hlavným bodom koaličnej dohody.

"Jasne nemôžem pripustiť situáciu, kedy konzervatívni rebeli si môžu vyberať časti zo zmluvy, ktoré sa im páčia, zatiaľ čo poslanci parlamentu za Liberálnych demokratov sú viazaní celou dohodou," povedal dnes Clegg reportérom na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii.

Vzdanie sa plánov na reformu Snemovne lordov je pre Liberálnych demokratov osobitne trpké, pretože v rámci koaličnej dohody už podporili kontroverzný návrh na zvýšenie poplatkov za univerzitné štúdium, čo strane uberie na popularite v prieskumoch verejnej mienky.

"Moja strana dodržala zmluvu, aj keď to znamenalo hlasovať pre veci, ktoré považujeme za ťažké," povedal Clegg. "Ale Konzervatívna strana nedodržala záväzok týkajúci sa reformy Snemovne lordov a výsledkom je, že bola porušená časť našej (koaličnej) dohody," dodal. A zdôraznil, že treba obnoviť rovnováhu medzi oboma vládnucimi stranami.

Stredopraví konzervatívci sa dohodli na koalícii so stredoľavými Liberálnymi demokratmi po tom, ako v parlamentných voľbách v roku 2010 nezískali v parlamente jasnú väčšinu. Dohodli sa, že sa prenesú cez prirodzené ideologické nezhody v záujme toho, aby Británia prekonala najhoršiu ekonomickú krízu od druhej svetovej vojny.

Clegg dnes v Dolnej snemovni vyhlásil, že je sklamaný nezdarom reformy, ktorá mala pre jeho stranu zásadný význam. Zdôraznil, že bola porušená kľúčová časť koaličnej zmluvy a jeho strana bude hlasovať proti zmenám hraníc volebných obvodov po voľbách v roku 2015, o ktoré sa usilujú konzervatívci. Liberálni demokrati budú tiež brzdiť návrh na zníženie počtu poslancov Dolnej snemovne.

Obe strany verejne deklarovali, že mienia pokračovať v partnerstve až do volieb v roku 2015. Premiér Cameron však čelí narastajúcej nespokojnosti vo svojej strane a medzi jej poslancami, ktorí v uplynulých mesiacoch čoraz častejšie vystupovali proti návrhom Liberálnych demokratov.

Zdroj: Reuters
 

Vyberte región